Kampin Martat ry

Kampin Martat kokoontuu päiväaikaan Vanhan kirkon kerhohuoneella Bulevardi 16

Tietoa toiminnasta

Kokoonnumme

Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan Annan kulmassa Annankatu 14 D ja,ķ
seurakunnan kerhohuoneessa Bulevardi 16.

Tapaamispäivät

keskiviikko 13.00-15.00 ja torstai klo 13.00-15.00

Martoissa on arjen mahdollisuus

Toimintasuunnitelma 2018

Kampin Marttojen toiminnan keskeisinä teemoina ovat:
Eettinen kuluttaminen
Terveys ja hyvinvointi
Käsityöt ja kädentaidot
Koti, ympäristö ja yhteisöllisyys

Kokoonnumme Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan Annan kulmassa Annankatu 14 D ja seurakunnan kerhohuoneessa Bulevardi 16
Tapaamispäivät: keskiviikko 13.00 – 15.00 ja torstai klo 13.00 – 15.00

Muutokset ja lisäykset sekä tarkennetut teemat, ilmoitamme tarvittaessa erikseen lähetettävässä tiedotteessa sähköpostilla tai kirjeellä.
Lisätietoja voi kysellä vastuuhenkilöiltä.

Tammikuu

Keskiviikko 10.1.       Vuoden 2018 toiminnan käynnistäminen. Kokoonnutaan Bulevardin kerhohuoneessa yhteisen kahvittelun merkeissä. Mukavaa yhteisen toiminnan suunnittelua..

torstai 18.1.       Tehdään käsitöitä ja jaetaan lankoja kotona neulojille..

perjantai 19.1.    opastettu kierros KANSALLISKIRJASTOON

Helmikuu

keskiviikko 7.2.    VUOSIKOKOUS ja kahvi kerhohuoneessa  KLO 12.00 – 13.00

torstai 15.2.        klo 11-  Suomen kosmetologiopistolla henkilökohtaisia hemmotteluja .

torstai 22.2.    Käsitöitä oman maun mukaan sekä tehdään neuleita sovittuihin kohteisiin. Maaliskuu

torstai  1.3.     Kokoonnutaan Bulevardilla, teemana esim. 1960- luvun musiikkia entisille   nuorille. Soitellaan omia LP-levyjä muisteloiden kera

torstai 23.3.   Käsitöiden tekoa yhdessä ja yksilöinä.

Huhtikuu

keskiviikko 11.4.   Käymme LAPINLAHDEN entisessä sairaalamiljöössä tutustumassa sen  näyttelyihin ja toimintaan. Aloitetaan klo 12.00

torstai 19.4.    Käsityötapaaminen , kootaan kevätkauden käsitöiden tulokset.

Toukokuu

torstai 3.5  Osallistutaan marttojen patalapputempaukseen Vanhan kirkon puistossa.

keskiviikko 16.5.   Yhteinen kevätretki Suomenlinnan.

Kampin Martat osallistuvat seurakunnan kirkkokahvitarjoilun hoitoon kerran kuukaudessa.

su 21.1. ; 11.3.; 24.3. ja 15.4.

Kevätkaudella alkaa Vanhan kirkon hääryijyn neulonta, johon Kampin Martat voivat osallistua.

Kesä – heinäkuu   Ei ole suunniteltua yhteistä ohjelmaa

Elokuu  Keskiviikko- ja torstaitapaamiset jatkuvat kuten keväällä.  Päivämäärät tarkennetaan kevään aikana. Ensimmäinen tapaaminen kuukauden lopulla, jolloin kuullaan  Kampin Marttojen  kesäkuulumisia ja ideoidaan tulevaa syksyä..

Hallitus kokoontuu tarkentamaan syksyn ohjelmaa.

Syyskuu      Sovitaan myyjäistöiden tekemisestä ja toteutuksesta.

Lokakuu      Hyvinvoinnin ja yhteisöllisyyden teema jatkuu. Mahdollisesti kulttuurivierailu ,toteutus vielä avoin

Käsitöiden tekoa ja valmistautumista joulumyyjäisiin

Marraskuu     Joulumyyjäiset, osallistutaan mahdollisesti johonkin myyjäistapahtumaan

 Kampin Marttojen   pikkujoulu

Vietetään yhdistyksen 10-juhlaa päiväristeilyn merkeissä.

 

Joulukuu                    Osallistutaan joulunajan toimintaan.

Syyskaudella jatketaan kirkkokahvituksen avustamista.

Osallistutaan varainhankintaan yhteistyökumppaneiden kanssa sovittavalla tavalla

Hallituksen jäsenet ja heidän tehtäväjakoa v 2018                                                                                                                                     Puheenjohtaja, rahastonhoitaja Vieno Backman vieno.backman@elisanet.fi

Varapuheenjohtaja Aila Salmi aila.salmi@nic.fi
Sihteeri Sirkka Suopohja sirkka.suopohja@hotmail.com
Matkat, retket ja tapahtumat Arja Vanonen arja.vanonen@gmail.com
Jäsen Hilkka Malmberg hilkka.malmberg@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Käsityöt ja kädentaidot Arja Hurnasti arja.hurnasti@elisanet.fi

Tiedotus ja seurakunnan yhteyshenkilö Sirkka Starck sirkka.starck @pp.inet. fi

Yhteistyötä ja aktiivista yhdessäoloa!
Kampin Martat, hallitus

Jaa sivu