Toimintasuunnitelma 2022
Kiimingin Martat ry:n
toimintasuunnitelma kevät 2022
Hyvästä arjesta parempi maailma.
Vuoden 2022 Marttojen teema on kohtaaminen ja yhdenvertainen arki. Marttatoiminnan ydin on kohtaamista, yhdessä tekemistä ja yhdessä oppimista.
Kevät 2022
21.3. Vuosikokous Montin sali klo 18.00
25.4 Ruokakurssi ”Sapakset- pienen suolaiset”. PERUTTU
16-17.5 ma-ti Kevätretki Etelä-Pohjanmaalle. Retkellä käydään mm. Kulttuurikeskus Vanha Paukku, Lankavan myymälä, majoittuminen Lappajärvellä Hotelli Kivitippu, Lappajärven verho- ja mattokutomo, Nivalan Crazy Landia
26.7 Martanpäivä ja kesäkurpitsakisan huipentuma
Vuoden käsityöteemana on ryijy. Tilaamme keskitetysti ryijyn harjoittelupaketteja ja osallistumme 31.3 etäyhteydellä ”ryijykurssille”. Syksyllä järjestämme ryijynäyttelyn Kiimingin kirjaston näyttelytilaan.
—————————————————
Kiimingin Martat ry:n
toimintasuunnitelma syksy 2021
13.9. Sadonkoruujuhla teemalla ”Hyvää kurpitsasta”. Klo 18:00 Kiiminkipuiston koulu, Viitantie 6 Kiiminki (opetuskeittiö)
2.10 la Nurkkanäyttämön musiikkinäytelmä klo 19:00: ”Tunteen Palo ” Teatterikuoppa, Revontie 45, Haukipudas Liput 22,50€/18,50€ Ennen esitystä ruokailemme Ravintola Navetassa klo 16:30. Ilmoittaudu viimeistään Anneli Rajakangas keskiviikkoon 8.9.2021 anneli.rajakangas@pp.inet.fi tai puh 040 7331672 Kimppakyyti
4.10. Ruokakurssi ”Mausteinen makumatka Välimeren kautta Lähi-itään”. Kello 17:00 Marttalassa Kajaaninkatu 36, Oulu. Kurssimaksu 10 € . Kimppakyyti lähtee entisen Kiimingin kunnanviraston parkkipaikalta klo 16:15 Ilmoittaudu kurseille viimeistään perjantaina 24.9. sähköpostitse kiiminginmartat.ry@gmail.com tai puh 040 566 2344 /Tuula Ilmoita mahdollisesta erikoisluokavaliostasi. Osallistujien määrä max 14 henkeä.
25.10. Klo 18:00 Pakkausmerkinnät ja tuoteselosteet sekä virkistävä taukojumppatuokio. Kiiminkipuiston koulu, Viitantie 6 Kiiminki (opetuskeittiö)
22.11 Pikkujoulu. Ilmoitamme lähempänä tarkemman paikan ja kellonajan.
15 ja 16.12 Joulumyyjäisten talkoot
17.12 Joulumyyjäiset S-marketin aulassa klo 10:00 alkaen
———————————————————————————————————————————–
Kiimingin Martat ry:n
toimintasuunnitelma kevät 2021
Suomi on poikkeusoloissa koronatilanteen vuoksi. Monia rajoituksia on tiukennettu ja alueittain on voimassa erilaisi rajoituksia ja suosituksia. Noudatamme voimassa olevia rajoituksia ja tulethan tapaamisiin terveenä. Kevään toiminta on suunniteltu lähinnä ulkoilun merkeissä.
29.3. klo 18:00 Vuosikokous Montin-salissa tai mahdollisuus osallistua kokoukseen Jitsi meet kokoukseen. Ilmoittaudu kokoukseen ja kerro osallistutko paikanpäällä vain etäyhteyksin. Lähetämme sinulle etäkokouskutsun. Ilmoittautuminen kiiminginmartat.ry@gmail.com
12.4.klo 17:00 Reposelän laavulle ”retkiruualle”. Aiheena ”Kotivara”. Retkiraha 5€. Ilmoittautuminen ja kyydin tarve: kiiminginmartat.ry@gmail.com PERUTTU voimassa olevia suosituksia ja rajoituksia noudattaen.
15.5. Pohjois-Suomen puutarhamessut Ruukissa yhteistyössä Jäälin Marttojen kanssa. Peruttu. Messut on siirretty vuodelle 2022.
10.5. Klo 17:00 kokoonnutaan Koiteliin. Aiheena ”Perhosbaari” ja Kotivara. Ota omat eväät ja makkarat mukaan. Tervetuloa!
Kesäkuun alussa kasvitieteellinen puutarha. Ajankohta tarkentuu lähempänä.
26.7 Martan päivä Ponnonmäellä klo 17:00, Humalatie 10 Kiiminki ”kesähattu” teemalla.
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Kiimingin Martat ry:n
toimintasuunnitelma 2020
Syksy 2020
On tärkeää, että mukaan ei tulla, jos on vähäisintäkään sairauden oireita
Maanantaina 28.9 Vaalean hapanjuurileivonta Marttalassa, Kajaaninkatu 36, Oulu.klo 17.00 -21:00. Juurileivontakurssi- Opi leipomaan vaaleaa hapanjuurileipää.Kurssilta saa mukaan hapanjuuren sekä leivän kotia paistettavaksi.Ota mukaan n. 0.5 litran lasipurkki juurta varten sekä muutama muovirasia.Osallistujamäärä max 10 henkeä. Kurssimaksu 10 €.Ilmoittaudu viimeistään maanantaina 21.9 Tuula Virtasellekiiminginmartat.ry@gmail.com tai puh 040 566 2344Kimppakyydit järjestyy.
Lauantaina 28.11 klo 19:00 Oulun teatteri ” Kalenteritytöt”Olemme varanneet 20 kpl lippuja a’ 35 €Käymme ennen teatteria syömässä.Ilmoittaudu matkavastaavallemme 31.10 mennessä Anneli Rajakankaalle anneli.rajakangas@pp.inet.net tai puh 040 733 1672
Joulumyyjäisten talkoon Kiimingin seurakuntakeskuksen keittiöllä to 17.12 klo 8:00 alkaen. Valmistamme porkkana- ja lanttulaatikoita. Tervetulloa talkootyöhön.
Joulumyyjäiset perjantaina 18.12 klo 11:00 Kiimingin S-marketin pihalla. Voit tuoda tuotteita myyntiin esim leivonnaisia, käsitöitä, askarteluja. Myyntityöhön tarvitaan talkoolaisia.
———————————————————————————————————————————-
Kevät 2020
Aloita vuosi marttaillen! Martoissa toimitaan sen puolesta, että kaikilla ihmisillä ja kaikenlaisissa kodeissa olisi hyvä olla.
Martat tekevät arjen tekoja huomista varten.
Kokoontuminen Kiimingin Jokirannan koulun opetuskeittiöllä klo 18:00, Jaarantie 4 Kiiminki
20.1. Kevään toiminnan aloitus: suunnitteluilta ja venytys ja rentoutus
10.2. Maailman suurin marttailta
24.2. Vuosikokous
9.3. Elokuvailta. Teräsleidit Elokuvateatteri Star.
23.3 Martta ilta. Aromaattiset öljyt hyvinvoinnin tukena. PERUTTU
8.4 ke Hiljaisen viikon sanoma Lähimmäisentupa klo 18:00 ja sen jälkeen voi siirtyä kirkkoon Kantaattikonserttiin klo 19:00. Seija Lomma. PERUTTU
20.4 Ruokakurssi; Vaalea hapanjuurileivonta PERUTTU
30.4 Vappumyyjäisten talkoot ja myyjäiset PERUTTU
4.5 Marttailta Koitelissa PERUTTU
16.5 la Pohjois-Suomen puutarhamessuille Ruukin ja Luohuan Pökkylän Punaiseen Tupaan. Retki yhdessä Jäälin Marttojen kanssa. PERUTTU
26.7 su MeriOulun kesäteatteri ”Pari suhdetta” klo 14:00 PERUTTU
Marttapiirin järjestämät ruokakurssit ovat kaikille avoimia tilaisuuksia eikä niihin tarvitse ilmoittautua etukäteen. Varaathan mukaasi esiliinan ja 10 € kurssimaksun. Marttailloissa on 2 € kahviraha. Lisätietoja löytyy nettisivuiltamme: martat.fi/kiimingin martat
TERVETULOA MUKAAN TOIMINTAAN!
—————————————————
Kiimingin Martat ry:n toimintasuunnitelmat 2019
*Vuonna 2019 marttajärjestö täyttää 120 vuotta. Juhlavuoden teema kiteytyy tunnuslauseeseen ”Hyvä arki kuuluu kaikille”.
*Osallistumme ”Sukat äideille ” tempaukseen. Martat ja kätilöt lahjoittavat villasukat ensimmäisen lapsen saaville äideille. Sukat voivat olla eri tekniikoilla tehtyjä. Villasukkia voi tuoda marttailtaan tai toimittaa martoille.
* Syksyllä tehdään yhdistyksen retki Marttatorille Helsinkiin. Marttatori on toiminnallinen ja iloinen tapahtuma, jossa martat kohtaavat ja jossa näemme marttatoiminnan monipuolisuuden.
Kokoontuminen Kiimingin Jokirannan koulun opetuskeittiöllä klo 18:00, Jaarantie 4 Kiiminki
Toimintasuunnitelma syksy 2019
9.9. Syyskauden aloitus, SIENET Esteri Ohjenojan jodolla.
13-15.9 Marttaretki Marttatorille Helsinkiin.
7.10. Pirjon päivä ja puurokuu. Keitetetään erilaisa puuroja esim. Inkoonpuuro, ruismarjapuuro
28.10 Marttailta. Marttojen munapäivä. Tehdään kananmunista ruokaa. Marttamunat
11.11. Askarrellaan myyjäisiin: Tehdään käsien kuorintavoidetta, kortteja, kynttilöitä ym.
30.11 Joulujuhla (retki Ikeaan ja teatteriretki)
9.12 Joulukukkakurssi, Aleniuksen puutarha
12.12 Joulumyyjäisten talkoot. Peruttu
13.12. Joulumyyjäiset klo 10:00 – 17:00 Kiimingin S-Marketin aulassa. Peruttu
Toimintasuunnitelma kevät 2019
21.1. Kevään toiminnan aloitus: suunnitteluilta
31.1. Maailman suurin marttailta
18.2. Vuosikokous
11.3. Marttailta. Silmäasema vierailee marttaillassa.
1.4 Mindfulness, Heidi Alamikkelä, avoin ilta
9.4 Muoti-ilta Uusi Muoti Oulu, Torikatu 9
5.4 Hiljaisen viikon sanoma Montin-Sali
6.5 ”Kirpputori” ABC- Kiiminki pihalla
20.5 Ruokakurssi Marttalassa, Kajaaninkatu 36 Oulu
27.5 Nikama Desing Oy, Välirinne 10 Kiiminki (Välikylä)
22.6 Tapulikahvitus
26.7 Martanpäivä.
Marttapiirin järjestämät ruokakurssit ovat kaikille avoimia tilaisuuksia eikä niihin tarvitse ilmoittautua etukäteen. Varaathan mukaasi esiliinan ja 10 € kurssimaksun. Marttailloissa on 2 € kahviraha. Lisätietoja löytyy nettisivuiltamme: martat.fi/kiimingin martat
Tervetuloa mukaan toimintaan!