Kampin Martat

Toimintasuunnitelma 2019

Kampin Marttojen toiminnan keskeisinä teemoina ovat:

Eettinen kuluttaminen

Terveys ja hyvinvointi

Käsityöt ja kädentaidot

Koti, ympäristö ja yhteisöllisyys

Kokoonnumme Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan  kerhohuoneessa Bulevardi 16

Tapaamispäivät: keskiviikko  12.00 – 14.00  ja torstai klo 11.30 – 13.30

 Muutokset ja lisäykset sekä tarkennetut teemat, ilmoitamme tarvittaessa erikseen

lähetettävässä tiedotteessa sähköpostilla tai kirjeellä.

Lisätietoja voi kysellä vastuuhenkilöiltä.

 

Tammikuu

Keskiviikko 9.1.         Vuoden 2018 toiminnan käynnistäminen. Kokoonnutaan Bulevardin kerhohuoneessa yhteisen kahvittelun merkeissä. Mukavaa yhteisen toiminnan suunnittelua..

torstai 24.1.    Tehdään käsitöitä ja jaetaan lankoja kotona neulojille. Neulotaan 18 x 18         neliöitä Tallinnan katulasten  peittoja varten.

Helmikuu

keskiviikko 13.2.   VUOSIKOKOUS ja kahvi kerhohuoneessa  KLO 12.00 – 13.00  Sen jälkeen  13. 00 – 15.00  keskustellaan ja tarkennetaan kevään toiminnan yksityiskohtia.

torstai 21.2.  Käsitöitä kerhohuoneella .

Maaliskuu

torstai  6.3.    Kokoonnutaan  elokuvan merkeissä. Elokuva  ja paikka tarkentuu                                                         helmikuun kokoontumisissa.

 torstai 21.3.  Käsitöiden tekoa yhdessä ja yksilöinä. Neliöistä koottavan peiton                    kiinnitystä.

Huhtikuu

keskiviikko 3.4.    Käymme kasvitieteellisessä  puutarhassa tai vastaavassa paikassa

 torstai 25.4.  Käsityötapaaminen , kootaan kevätkauden käsitöiden tulokset.

Toukokuu

keskiviikko 16.5.   Yhteinen kevätretki Espooseen Haltian luontokeskukseen..

Kampin Martat  osallistuvat seurakunnan kirkkokahvitarjoilun hoitoon kerran kuukaudessa.

su 20.1. ; 3.3.;  31.3. ja 14.4.

Kesä – heinäkuu   Ei ole suunniteltua yhteistä ohjelmaa

 Syyskaudella jatkamme entiseen tapaan kuukauden eka keskiviikkona erillisteemalla ja torstaina kuukauden lopulla  käsitöiden parissa.

 Syyskauden toiminta tarkennetaan syyskuun alussa.

Elokuu              

keskiviikko ?.8.     Syksyn ensimmäinen tapaaminen on klo 13.00                                                                          

Syyskuu

Keskiviikko  ?.9.   Syyskauden tarkennuksia / kerhohuoneella 13 – 15.00

Torstai ?.9.   Sovitaan myyjäistöiden tekemisestä ja toteutuksesta.

Aloitetaan käsityöteema

Lokakuu

 Keskiviikko ?.10.  Teema tarkentuu syyskaudella

Torstai ?.10.  Käsitöitä kerhohuoneella

Marraskuu

 Keskiviikko ?.11.  Teema tarkentuu syyskaudella         

Torstai?.11. Käsitöitä,  käsitöiden hinnoittelua myyjäisi

Keskiviikko ?.11.Kampin Marttojen   pikkujoulu.

Joulukuu

Mahdolliset Joulumyyjäiset

 Kampin Martat avustavat kirkkokahvin tarjoilussa Bulevardi 16 seurakuntasalissa neljä kertaa  syyskaudella.

V 2019 Hallituksen kokoonpano päätetään vuosikokouksessa 13.2.

Hallituksen jäsenet ja heidän tehtäväjakoa  v 2018

Puheenjohtaja,  rahastonhoitaja    Vieno Backman  vieno.backman@elisanet.fi

Varapuheenjohtaja   Aila Salmi  aila.salmi@nic.fi

Sihteeri    Sirkka Suopohja sirkka.suopohja@hotmail.com

Matkat,  retket    ja tapahtumat                                         

Jäsen        Hilkka Malmberg  hilkka.malmberg@gmail.com

Tiedotus     Sirkka Starck sirkka.starck@pp.inet.fi

Käsityöt ja kädentaidot        Arja Hurnasti arja.hurnasti@elisanet.fi

Yhteistyötä ja aktiivista yhdessäoloa! Kampin Martat, hallitus                                  

Jaa sivu