Miesten ruokakurssisarja (yli 60-v.), maksuton, Joensuu
Miehille suunnattu neljän kerran arkiruokakurssi.
Ruokakurssilla valmistamme herkullisia, monipuolisia ja ravitsevia arkiruokia rennossa seurassa.
Kurssikerroilla käymme läpi käytännössä ravitsemuksen teemoja (kuten proteiinin saanti, sydän- ja aivoterveellinen ruoka, kasvisten hyödyntäminen, ravitseva ruoka liikunnan tueksi), kotivaraa ja varautumista, keittiöturvallisuutta sekä muita asumisen asioita. Kurssilaiset saavat vaikuttaa kertojen teemoihin. Kurssilla valmistamme välipaloja, kala-, ja kasvisruokia, leivonnaisia ja jälkiruokia. Kurssikerran lopulla ruokailemme yhdessä. Kurssilaiset saavat kotiinsa kurssilla käytetyt materiaalit. Viimeisellä kerralla on mahdollisuus tehdä retki lähimaastoon ja valmistaa siellä sapuskaa.
Kurssi on tarkoitettu erityisesti vasta-alkajille ja sellaisille, jotka eivät ole olleet aiemmin Virkeen kurssisarjalla.
Kurssikerrat ovat klo 11-14 (Marttakeskuksella, Koskikatu 5-7):
- keskiviikkoisin: 25.3., 1.4. ja 8.4.
- Ilmoittaudu ma 23.3. klo 12 mennessä alla olevan ”Lisää osallistuja” -painikkeen kautta
- Ilmoittautuminen on sitova kaikille neljälle (4) kerralle.
- Kurssi on suunnattu heille, jotka eivät ole aiemmin olleet Virkee-toiminnan ruokakurssisarjalla
- Kurssi pidetään Opetuskeittiö Augustassa, johon käynti on porttikongista.
TERVETULOA MUKAAN!
Kurssi on tarkoitettu kaikille yli 60-vuotiaille miehille. Kurssi on maksuton, se on osa Virkee-toimintaa, jonka STM rahoittaa järjestöavustuksilla.
Lisätietoja: Loviisa Salin p. 0400 167 695, loviisa.salin@martat.fi
Ikäraja
60