|

|

Uudenmaan Martat ry:n vuosikokous 12.9.

Koronatilanteesta johtuen jouduimme siirtämään piirin vuosikokouksen keväältä syksyyn. Kokous järjestetään lauantaina 12.9. klo 13.00 Satakuntatalolla osoitteessa Lapinrinne 1, Helsinki. Tilaisuus alkaa klo 10.00 ilmoittautumisella. Kokouspäivän tarkempi ohjelma julkaistaan kokousmateriaalin yhteydessä sivuillamme kolme viikkoa ennen kokousta.

Poikkeuksellisesti osanottajien määrää rajoitetaan

Koronatilanteen jatkuessa noudatamme kokouksen järjestämisessä erityistä huolellisuutta. Jotta kokoukseen voisi osallistua mahdollisimman monen marttayhdistyksen edustajat, olemme poikkeuksellisesti rajanneet osanottajien määrää. Varotoimenpiteistä johtuen kokoussaliin mahtuu 60 henkilöä turvallisesti. Täten kokoukseen voivat osallistua ainoastaan varsinaiset vuosikokousedustajat tai heidän nimetyt varahenkilönsä.

Toinen marttayhdistys voi edustaa omaa yhdistystä

Piirin uusien sääntöjen mukaan marttayhdistys voi niin halutessaan nimetä myös toisen yhdistyksen vuosikokousedustajan ”asiamiehekseen” kokoukseen. Marttayhdistys voi valtuuttaa toisen marttayhdistyksen edustamaan itseään piirin vuosikokouksessa täyttämällä erillisen valtakirjan. Valtakirjan  voi tulostaa ja vuosikokoukseen saapuva kokousedustaja tuo oman valtuutuksensa  lisäksi toisen yhdistyksen allekirjoittaman valtakirjan mukanaan kokoukseen. Ilmoittautumisen yhteydessä valtakirjat tarkistetaan ja äänestyslippuja annetaan edustajalle sen mukaan kuin oman yhdistyksen ja valtuutuksen antaneiden yhdistysten yhteenlaskettu äänimäärä on.

Tutustu huolellisesti järjestelyihin

Tästä pääset lukemaan koko tiedotteen vuosikokouksen järjestelyistä: Piirin vuosikokouksen järjestämiseen liittyvä ohjeistus

Vuosikokouksen materiaali

Ehdokkaat

Voit tutustua ennakkoon yhdistysten esityksiin piirin hallituksen jäseneksi. Lataa ehdotukset tästä: Ehdokasasettelut 2020