|

|

Martat.fi koulutukset marttayhdistyksille 14. ja 15.11.

 • Mitä: Martat.fi koulutus marttayhdistyksille
 • Missä: Marttaliiton tiloissa sekä livelähetyksenä MartatTV:n kautta
 • Milloin: peruskurssi 14.11. ja jatkokurssi 15.11. klo 17–20

Marttaliitto järjestää marttayhdistyksille maksuttomat martat.fi koulutukset marraskuussa. Peruskurssi järjestetään tiistaina 14.11. ja jatkokurssi keskiviikkona 15.11. Koulutukset ovat kumpanakin päivänä klo 17–20. Koulutus tapahtuu Marttaliiton tiloissa (Malminrinne 1 B 7 krs. Helsinki). Jos osallistut mukaan koulutuksiin paikan päällä, suosittelemme sinua ottamaan mukaan oman kannettavan tietokoneen jossa on täyteen ladattu akku.

Etäosallistuminen

Koulutukset ovat katseltavissa myös suorana lähetyksenä MartatTV:n kautta. Videotallenne on katseltavissa myös koulutuksen jälkeen MartatTV:n kautta.

Käyttäjätunnus

Mikäli yhdistykselläsi ei vielä ole käyttäjätunnusta martat.fi:hin, tilaa tunnus yhdistyksellesi osoitteesta martat.verkkouudistus@martat.fi. Kerro viestissä edustamasi yhdistyksen nimi sekä yhdistyksen yhteystiedot. Koska tunnus on yhdistyskohtainen eikä henkilökohtainen, suosittelemme teitä luomaan henkilökohtaisen sähköpostiosoitteen sijaan yhdistykselle oman sähköpostiosoitteen.

Muistathan myös testata käyttäjätunnuksesi toimivuuden ennen koulutustilaisuutta.

Koulutuspäivien sisällöt

Peruskurssi 14.11. klo 17–20

 • Kirjautuminen ja käyttäjätunnukset
 • Salasanan vaihtaminen
 • Yhdistyksen etusivun muokkaus ja perustietojen lisääminen
 • Mediakirjaston ja kuvien käyttäminen

Jatkokurssi 15.11. klo 17–20

 • Etusivun sisältöelementtien käyttäminen
 • Alasivujen tekeminen ja linkitys etusivulle
 • Tapahtumien lisääminen
 • Ajankohtaisten uutisten lisääminen

ILMOITTAUDU MUKAAN TÄÄLLÄ perjantaihin 3.11. mennessä


Lisätietoja

 • martat.verkkouudistus@martat.fi

Martat.fi verkkopalvelu uudistui keväällä 2017. Uudistuksen myötä marttayhdistyksillä on nyt mahdollisuus luoda omat sivunsa martat.fi:hin. Syksyn alussa 2017 yli 600 marttayhdistystä eri puolilta Suomea oli jo tilannut käyttäjätunnukset omien sivujen luomiseen.