|

|

Marttojen perustamisesta tasan 120 vuotta

Tänään 29. maaliskuuta 2019 tuli kuluneeksi tasan 120 vuotta siitä, kun Cely Mechelinin kodissa Helsingin Fabianinkadulla pidettiin ”juhlallinen ja virallinen” yhdistyksen perustamiskokous. Kokouksessa tehtiin lopullinen päätös uuden kaksikielisen Sivistystä kodeille yhdistyksen perustamisesta.

Keisarillisen Suomen senaatin korvissa nimi kuulosti liian vaaralliselta, jopa vallankumoukselliselta. Vasta kun Alli Nissinen keksi, että yhdistyksen nimeksi voitaisiin ottaa Martat, senaatti hyväksyi yhdistyksen säännöt.

Martat ovat muistaneet perustajajäseniä vierailemalla heidän haudoillaan tänään eri puolilla Suomea. Helsingissä Marttaliiton ja Finlands svenska Marthaförbundin toimijat vierailivat Alli Nissisen ja Lucina Hagmanin haudoilla.

Voit lukea lisää perustamisesta ja perustajajäsenistä marttaperinne-sivuilta