|

|

Uusi marttayhdistys Elimäelle!

Nyt on hyvä aika aloittaa uusi harrastus ja liittyä marttoihin!

Tervetuloa perustamaan uutta marttayhdistystä ja ideoimaan yhdistyksen toimintaa torstaina 22.2.2018 klo 18.00 Elimäen Alppiruusuun, Alppiruusuntie 35, 47200 Elimäki.

Marttana opit uusia asioita ja sinulla on mahdollisuus kokea yhdessä tekemisen iloa mukavassa seurassa. Saat hyviä vinkkejä arkielämän pyörittämiseen ja uusia ideoita ruoanvalmistukseen ja kodinhoitoon. Martoissa on mahdollisuus vaikuttamiseen ja uusiin elämyksiin.

Uuden Elimäelle perustettavan yhdistyksen eteen on tehty hyvää valmistelutyötä ja innokkaita toimijoita on jo ilmoittautunut huolehtimaan yhdistyksen hallinnollisista tehtävistä.

Martat on 119 vuotta vanha kansalaisjärjestö, joka edistää kotitalouden asemaa ja lisää kotityön arvostusta. Martat on puolueisiin sitoutumaton, perheiden hyvinvointia edistävä järjestö, joka tarjoaa jäsenilleen monipuolista toimintaa ja mukavaa yhdessäoloa. Järjestöön kuuluu valtakunnallisesti 45000 jäsentä, Kymenlaaksossa marttoja on n. 3300.