Kansainvälisen toiminnan aineistot

Reseptiikkaa Marttojen kehitysyhteistyökohteista

Kun suunnittelet marttailtaa tai muuta tapahtumaa Marttojen kansainvälisestä yhteistyöstä, tutustu alla laajaan reseptivalikoimaamme. Ruokia voi tehdä yhdessä tai etukäteen. Valitse yksinkertainen välipala tai juoma tai tehkää kotiin viemisiksi etiopialainen tai somalialainen mausteseos – tai yhdessä nautittavaksi kokonainen ateria.

Alta löydät yksittäisiä reseptisivuja Annos Afrikkaa -reseptivihkosta helpommin tulostettavassa pdf-muodossa:

Ladattavat tiedostot kehitysyhteistyö:

Reseptit ja käsityövinkit kotoutumisen tukeen ja monikulttuuriseen kohtaamiseen marttayhdistyksessä

Kun toimit yhdessä kotikuntaan kotoutuvien pakolaisten ja muiden maahan muuttaneiden kanssa, ota käyttöön ruoka- ja käsityöohjeet näiltä sivuilta:

Linkit Marttojen omiin aineistoihin (tällä sivustolla, helpot ruoka-, käsityö- ka puutarhanhoito-ohjeet koottuna Kotoutumisen tuen sivun alle).

Keittokirja maahanmuuttajille, Itä-Suomen yliopiston opiskelijoiden harjoitustyö Osa ohjeista on kuvitettuja, osa myös videoituja. Vapaasti käytettävissä.

🐟 KUULUUKO KALA ARKEESI?

Vastaa Marttojen ja Saimaan Tuoreen Suureen kalakyselyyn!

🎁 Vastaajien kesken arvotaan S-ryhmän lahjakortteja!

OSALLISTU JA VOITA Kyselyyn vastaaminen kestää vain 5 minuuttia