Valinnoilla voi vaikuttaa ostoskorin hintaan

Puurohiutaleet1,70 €/kgMurot11,00 €/kg
Jogurttitölkki1,60 €/kgJogurttipikari1,80 €/kg
Kokonainen vehnäleipä4,00 €/kgSämpylät7,00 €/kg
Itse leivottu mokkapala0,25 €/kplBerliininmunkki1,50 €/kpl
Pullapitko7,80 €/kgDallaspulla9,90 €/kg
1,5 l limsa1,60 €/l0,5 l limsa3,40 €/l

Mieti!

  • 1 noutokahvi viikossa tekee vuodessa yli 200 €.
  • 1 omena viikossa tekee vuodessa vajaa 20 €.
  • Viidellä eurolla saat 2 levyä suklaata tai 4-5 annosta pastavuokaa soijarouheesta.

Katso kokkausvideoita MartatTV:stä!

Kotitalouksilla menee ruokaan ja juomaan keskimäärin vajaa 400 euroa kuukaudessa. Suunnitelmallisuus on avainsana edullisessa ruoanlaitossa. Itse tehty ruoka on yleensä edullisempaa kuin valmiina ostettu.

Suunnittele

Voit pienentää ruokamenoja suunnitelmallisuudella. Suunnittele ruokailusi muutaman päivän tähtäimellä. Kokeile joskus yhden tai kahden viikon valmiiksi mietittyä ruokalistaa. Sen avulla saat ruokavalioon monipuolisuutta ja vaihtelua.

  • Keskitä viikon ruokaostokset pariin-kolmeen ostoskertaan.
  • Mene kauppaan ostoslistasn kanssa.
  • Kioskeilta ja huoltoasemilta ostaminen tulee kalliiksi.

Aikaa vai rahaa?

Voit säästää ruokamenoissa useita euroja kuukaudessa, jos valmistat ruoan itse. Kun teet kerralla useamman päivän ruoat, säästät aikaa ja vaivaa. Jos olet varannut pakastimeen tarjottavaa yllätysvieraita varten, säästyt usein kalliilta pikaostoksilta.

Isosta annoksesta moneksi kerraksi

  • Tee kerralla enemmän, mutta älä liikaa.
  • Keitä kerralla kattilallinen keittoa. Tähteeksi jäänyt keitto säilyy jääkaapissa muutaman päivän. Voit myös pakastaa sen myöhempää käyttöä varten.
  • Paista suuri annos laatikkoruokia, kasvispihvejä, lihapullia, sämpylöitä tai pullia ja pakasta myöhempää käyttöä varten.
  • Jos ruokaa on yli tarpeen, älä heitä sitä pois vaan tarjoa sitä ystäville, työtovereille tai naapureille.

Valmista samasta raaka-aineesta kerralla eri ruokalajeja:

  • kasviskastike ja kasvispizza
  • jauhelihamureke, jauhelihakastike ja jauhelihapizza
  • kalakiusaus ja kalakeitto
  • perunasose ja perunarieskat

Valmisruoka vai itse tehty?

Valmisruoat ovat usein kalliimpia kuin itse tehdyt, mutta toisinaan niiden käyttäminen säästää aikaa ja työtä. Lisäksi kaupassa on monia einesruokia, jotka itse tehden ovat hyvin suuritöisiä ja joita voi ostaa hyvin edullisesti kaupasta.

  • Jos suikaloit ja maustat lihan ja broilerin itse, saat edullisempia kastikkeita ja pataruokia. 

Hintavertailu kannattaa

  • Vertaa hintaa ja laatua kilohintojen ja pakkausmerkintöjen avulla.
  • Tarjoustuote ei ole aina edullisin tuote.
  • Ruoka-aineita kannattaa ostaa, käyttää ja säilöä sesongin aikana, kun hinta on edullinen.
  • Suuret pakkauskoot tulevat usein halvemmaksi, kunhan tuote tulee käytettyä.
  • Yksittäispakatut tuotteet ovat yleensä kalliimpia.

Osta ruokaa syötävksi, älä biojätteeseen

Ostetut ja valmistetut ruoat kannattaa käyttää tarkkaan. Ruokien säilyttäminen oikeassa lämpötilassa on myös tärkeää ja taloudellista.

  • Valmista ruoantähteistä risottoja, munakkaita ja pyttipannuja.
  • Keitetyt perunat ja kasvikset sopivat sosekeittojen pohjaksi tai sämpylätaikinan jatkeeksi.
  • Pakasta aterialta jäänyt ruoka, ota se evääksi töihin tai käytä seuraavan aterian raaka-aineena.

Lisää tähdevinkkejä.

Tee ruoka- ja jääkaapin inventaario säännöllisesti

  • Huolehdi, ettei jääkaapin perukoille ei unohdu säilykkeitä, ruoantähteitä tms. eikä ruokaa tarvitse heittää hukkaa.
  • Pidä keittiössä perusvarasto kunnossa. Kun jokin tuote on loppumassa, kirjoita se heti ostoslistaan.
  • Huolehdi, että käytät elintarvikkeen viimeiseen käyttöpäivään mennessä.
  • Parasta ennen -päiväys ei ole viimeinen käyttöpäivä. Testaa ruoan kunto maistamalla ja haistamalla.
  • Ruoka säilyy pidempään, kun se ei pääse lämpenemään ostosmatkalla tai kotona pöydällä.